Základy strojárstva

CeMS, s.r.o.

Cieľom tohto modulu bude si najskôr osviežiť základy newtonovskej fyziky – fyzikálne veličiny, Newtonove zákony, pôsobenie síl, rozklad síl, Hookov zákon. Tieto poznatky budú aplikované na ukážkové výpočty namáhania na ťah, výpočet čapu, skrutky, pružiny. Ozrejmenie vzťahu medzi príkonom a výkonom, základy častí strojov (ložiská, ozubený prevod, reťazový vs. klinový prevod, spojka, prevodovka, kardanový prevod).

• Základné fyzikálne veličiny: sila, čas, práca, tlak, výkon, trenie, kinetická/potencionálna energia.
  • Newtonove zákony: pohyb rovnomerný, zrýchlený, akcie a reakcie
  • Pôsobenie síl: rozklad síl, vektory, naklonená rovina, moment síl, moment silovej dvojice, rovnováha síl, trenie.
  • Hookov zákon. Ťah, deformácia plastická/trvalá, medza pružnosti, klzu, pevnosti.
  • Ukážkové výpočty namáhania na ťah, vzper, strih, výpočet čapu, skrutky, pružiny.
  • Príkon/výkon. Straty. Výkonnosť stroja.
  • Základy častí strojov: ložiská, ozubený prevod, reťazový prevod, klinový prevod, spojka, prevodovka, kardanový prevod, variátor. Výpočet prevodu a i.
  • Opotrebenie (adhezívne, vibračné, abrazívne, erozívne, únavové, kavitačné), korózie.
Certifikát certifikát o absolvovaní školenia Poznámka k cene

Každý účastník dostane učebné materiály v elektronickej podobe, školenie je ukončené online testom a po jeho úspešnom absolvovaní Vám bude zaslaný elektronický certifikát o absolvovaní školenia.

kurzy@cems.sk