Posúdenie úrovne bonity firmy s cieľom minimalizácie jej kreditného rizika

MENTIS s.r.o.

Oboznámiť účastníkov s prístupmi komplexného hodnotenia finančnej stability firmy, predpokladov jej ekonomicky udržateľného rastu a poznania faktorov zvyšujúcich mieru finančnej závislosti. Získané praktické poznatky a analytické zručnosti je možné využiť pre reálne posúdenie ekonomickej pozície firmy, identifikáciu možných rizík vzniku finančných porúch a uplatnenie prístupov pri rozhodovaniach zabezpečujúcich ich minimalizáciu. Seminár je zameraný na definovanie základných faktorov ovplyvňujúcich riziko úverového obchodu vo vzťahu podnikateľský subjekt  komerčná banka.

Metodológia možného prístupu k posúdeniu rizikovosti úverového obchodu; Definovanie ukazovateľov a ekonomických vzťahov, ktoré majú významnú mieru korelácie s kreditným rizikom; Model štruktúry ukazovateľov poskytujúcich informáciu o potenciálnych rizikách finančných porúch; Riziká poklesu bonity a úveruschopnosti úverového dlžníka a možnosti ich eliminovania.

Zameranie seminára:

Charakteristika ekonomickej pozície podnikateľského subjektu:

• Princípy posúdenia bilančnej štruktúry klienta a jej optimalizácie z hľadiska udržateľného rastu.
  • Prevádzková a finančná leverage.
  • Reprodukcia prevádzkového cyklu, rentabilita aktív a rentabilita tržieb.

Vývoj pracovného kapitálu podnikovej sféry:

• Štruktúra pracovného kapitálu podnikateľského subjektu.
  • Pozícia ukazovateľov na báze pracovného kapitálu a rentability – Altmanova formula a Diskriminačná funkcia.

Charakteristika etáp finančnej krízy podnikateľského subjektu:

• Monitoring vývoja vybraných ukazovateľov.
  • Dekompozícia výnosov, zisku a cash-flow.
  • Posúdenie ekonomickej pozície podnikateľského subjektu a reálna minimalizácia kreditného rizika.
  • Model štruktúry ukazovateľov poskytujúcich informáciu o potenciálnych rizikách finančných porúch – fázy finančnej krízy a ich identifikácia: rastová kríza, zvyšovanie podielu obežných aktív, chyba vo finančnej politike, straty znižujúce vlastný kapitál.

Odborný seminár je určený pracovníkom komerčných bánk, ktorí sa zaoberajú hodnotením ekonomickej pozície podnikateľského subjektu, posudzovaním jeho bonity a pracovníkom, ktorí sa zaoberajú správou úverového portfólia a monitorovaním jeho rizikovosti vo vzťahu k jeho vplyvu na bilančnú štruktúru banky, ako aj pracovníkom zodpovedným za metodiku posúdenia zdravia úverového obchodu.

Certifikát Certifikát za účasť na online školení. Poznámka k cene

V cene školenia sú pracovné materiály a certifikát.

Ladislav Rau, Ing.
+421 2/634 523 29