Webinár: Pracovný čas, nadčasy, príplatky, dovolenky, materská a prekážky v práci v roku 2024 - RND. Jana Motyčková

Poradca podnikateľa, spol. s r.o.

Ste začiatočníkom v oblasti personalistiky alebo si len potrebujete rozšíriť vedomosti o pravidlách zamestnávania podľa Zákonníka práce v roku 2024? Všetky dôležité informácie vám prinášame vo webinári s renomovanou lektorkou RNDr. Jankou Motyčkovou. Dozviete sa, o čom ste písomne povinní informovať zamestnanca a ako nastaviť pracovný čas a jeho evidenciu správne (a to pre home office, prestávky, nadčasy, pracovnú pohotovosť, pracovné cesty, iné). Povieme si takisto, ako sa zvyšujú príplatky, za akých podmienok a na ako dlho má zamestnanec nárok na dovolenkumaterskúrodičovskú a ako podať žiadosť o otcovskú dovolenku. V súvislosti s prekážkami v práci si priblížime, za ktoré zodpovedá zamestnávateľ, v ktorých prípadoch má zamestnanec nárok na neplatené voľno a kedy na náhradu mzdy.

Bonusy

Odborné poradenstvo s lektorom počas priameho prenosu formou chatu

Videozáznam z webinára na 30 dní

Pracovný čas (nezahŕňa pracovný čas v doprave a špecifiká v školstve)

• Pravidlá  pre rozvrhnutie pracovného času – rovnomerné, nerovnomerné rozvrhnutie, zmluvné podmienky, čo musí byť v kolektívnej zmluve, čo v pracovnej zmluve, o čom rozhoduje zamestnávateľ
  • Konto pracovného času, pružný pracovný čas
  • Pracovná zmena, rozvrh pracovných zmien – spôsob určenia, podmienky, príklady
  • Nepretržitý denný odpočinok, nepretržitý odpočinok v týždni, prestávky v práci
  • Dni pracovného pokoja, podmienky práce v dňoch pracovného pokoja
  • Práca nadčas, kedy možno nariadiť, kedy možno dohodnúť prácu nadčas, čo môže zamestnanec odmietnuť
  • Mzda za nadčas a nadčas za náhradné voľno, limity nadčasovej práce
  • Náhradné voľno za nadčas vo verejnej službe
  • Sviatok, náhradné voľno
  • Evidencia pracovného času a nadčasu
  • Pracovný čas pri domáckej práci a home-office

Povinná písomná informácia pre zamestnancov

• Informácia o pracovnom čase [§ 47a  ods. 1 písm. b)]
  • Ďalší obsah písomnej informácie
  • Príklady

Prekážky v práci

• Druhy prekážok v práci, prekážky s náhradou mzdy a bez náhrady mzdy
  • Prekážka na strane zamestnávateľa
  • Ošetrenie a vyšetrenie zamestnanca – limity pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase a pri kratších úväzkoch

Dovolenka

• Základná výmera dovolenky, starostlivosť o dieťa, verejná služba
  • Zistenie nároku, posudzovanie OČR, PN pre dovolenku, nárok pri kratších úväzkoch, pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, príklady
  • Materská dovolenka, otcovská dovolenka, rodičovská dovolenka, RD otca – nárok na dovolenku
  • Kedy určuje čerpanie dovolenky zamestnávateľ, kedy zamestnanec, lehoty, podmienky
  • Preplatenie nevyčerpanej dovolenky
  • Prečerpaná dovolenka

Pracovná pohotovosť

Pracovný čas pri pracovnej ceste

Diskusia

09:00 - 14:00 prednáška spojená s diskusiou

Profil lektoraRNDr. Jana Motyčková

Odborníčka na sociálne a zdravotné poistenie s dlhoročnými lektorskými skúsenosťami. V súčasnosti okrem lektorskej činnosti pôsobí ako spoločník a zároveň programátor – analytik mzdového softvéru v spoločnosti SOMI Trenčín spol. s r. o.

pre všetkých, ktorých táto téma zaujíma . . .

sinska@pp.sk