Detekcia podvodov

ACREA SR, spol. s r.o.

Kurz je realizovaný prezenčne (v Prahe) aj online.

Bohužiaľ, s podvodmi sa stretávame všade. Najznámejšie sú podvody pri výbere daní, v komerčných i zdravotných poisťovniach, v utilitách, v telekomunikáciách či podvody na banky. Správanie podvodníkov je veľmi heterogénne a dynamické a preukázaných podvodov je v porovnaní s tými spáchanými málo. Odhalenie podvodov však býva značným prínosom, a preto napriek obtiažnosti tejto úlohy je ziskovosť riešenia veľmi vysoká. Pri detekcii podvodov sa kombinujú expertné pravidlá s dataminingovými modelmi. Okrem tradičných supervizovaných dataminingových modelov tu svoje miesto nájdu predovšetkým modely nesupervizované slúžiace na detekciu anomálií. V poslednej dobe sa tiež na skórovanie na podvod využívajú vzťahy v sociálnych sieťach (SNA). Vzhľadom na potrebu kombinovať heterogénne analytické prístupy s expertnými pravidlami as registrami a zoznamami podozrivých osôb či udalostí, aby sme získali spoľahlivé skóre, je potrebné celý systém optimálne vyladiť a nastaviť kombinačné scenáre.

Program kurzu:

1. prístupy k detekcii podvodov a ich kombinovaniu
  2. skórovanie systémom expertných pravidiel
  3. detekcia anomálií
  4. supervizované pravdepodobnostné skóre
  5. analýza sociálnych sietí
  6. dávkové výbery a on-line skórovanie
  7. monitorovanie a ladenie systému na detekciu podvodov

Kurz je určený pre analytikov, manažérov a vyšetrovateľov z komerčnej sféry, štátnej sféry i utilít, ktorí potrebujú optimalizovať výber podozrivých transakcií a subjektov pre následné kontroly.