Certifikovaný výcvik metod zážitkové pedagogiky

Prázdninová škola Lipnice

Učíte, vedete nebo motivujete lidi? Staňte se žádaným lektorem a učte (se) prožitkem! Náš certifikovaný výcvik je souborem pěti navazujících metodických kurzů, které vás provedou metodou zážitkové pedagogiky - od teoretické přípravy akcí až po trénink reálné práce se skupinou. Kurzy jsou akreditovány MŠMT. Naučíme Vás pomocí her a zážitků učit tak, aby to mělo smysl!

Absolvováním cyklu pěti kurzů budete komplexně seznámeni s metodou zážitkové pedagogiky. Tuto metodu můžete následně využívat ve vaší praxi, neboť budete seznámeni s univerzálními principy, jejichž možnosti využití jsou téměř neomezené. Metodu zážitkové pedagogiky lze uplatňovat při výuce na školách, při rozvoji pracovních týmů a zaměstnanců, při přípravě nejrůznějších rozvojových kurzů, táborů a daších akcí pro děti i dospělé. Po ukončení výcviku obdržíte certifikát o absolutoriu.

1. kurz: Metodika zážitkové pedagogiky

Tento kurz představuje v kostce celou metodu zážitkové pedagogiky a její stěžejní principy. Provede vás jejími třemi kroky od stanovení záměru přes volbu programu až po vedení reflexe. Ukáže vám, jak spolu tyto fáze souvisí, a jak se vzájemně ovlivňují.

• Dozvíte se, jak správně připravit kurz či program tak, aby byl zábavný, interaktivní a zároveň také naplňoval stanovené cíle
  • Získané vědomosti si vyzkoušíte při přípravě návrhu vlastního programu či kurzu
  • Zažijete množství praktických her a aktivit s konkrétním metodickým záměrem
  • Obohatí vás sdílení zkušeností z praxe ostatních účastníků

2. kurz: Hra a další programové prostředky zážitkové pedagogiky

Tento kurz představuje hru jako hlavní prostředek osobnostního rozvoje. Zabývá se strukturou hry, díky které se naučíte vybírat, upravovat i sami vymýšlet takové aktivity, abyste co nejlépe dokázali naplnit vaše pedagogické cíle.

• Naučíte se, jak hru vystavět, aby měla spád a lidi bavila
  • Budeme pracovat s různou formou, pravidly i cíli hry
  • Vyzkoušíte si, jak upravit hru na základě různého vývoje skupiny
  • Na kurzu možná i vymyslíte novou hru podle tématu, které vás zajímá
  • Budeme se zabývat možnými riziky a dopady náročných her

3. kurz: Reflexe a práce se skupinou v zážitkové pedagogice

Tento kurz je intenzivním tréninkem vedení reflexe. Seznámíte se se základy facilitace, skupinové dynamiky a neexpertního vedení lidí. Vyzkoušíte si zvládat různě naladěné skupiny účastníků tak, abyste je byli schopni dovést k jasným a konkrétním výstupům programu.

• Naučíme vás se správně ptát a maximálně tak vytěžit vaše aktivity
  • Budete trénovat vedení reflexe a volit, kam a jakým způsobem ji směřovat
  • Pomůžeme vám zbavit se “vychovatelského” přístupu
  • Podíváme se, jak vypadá vývoj skupiny v čase a jak na něj reagovat
  • Dostanete konkrétní doporučení, abyste dokázali dojít se skupinou ke konkrétním výstupům

4. kurz: Tvorba kurzu a dramaturgie v zážitkové pedagogice

Kurz se do hloubky věnuje přípravě myšlenkového konceptu akcí s využitím poznatků z oblasti dramaturgie. Ukáže vám, jak seskládat hry  a aktivity do scénáře vašeho kurzu tak, že se stane vaším originálním dílem a zároveň naplní vaše pedagogické cíle.

• Seznámíme vás se základními principy dramaturgie
  • Do hloubky pochopíte důležitost dobře zvolených témat a cílů
  • Naučíte se, jak vystavět dobrý scénář s intenzivními prožitky
  • Nahlédnete do praxe úspěšných letních kurzů Prázdninové školy Lipnice.
  • Sami sestavíte dramaturgii programu a získáte zpětnou vazbu na svou práci.

5. kurz: Zážitková pedagogika v osobnostně sociálním rozvoji

Poslední kurz je koncipován nejvíce jako sebezkušenostní a integruje v sobě všechny předchozí bloky. Tvoří jakousi závěrečnou maturitu. V praxi si vyzkoušíte upravit hru na danou účastnickou skupinu s ohledem na dramaturgii výcviku, prakticky ji odvést a zreflektovat. Následné metodické metareflexe a zpětné vazby vás posunou na profesní i osobní úrovni.

• Zažijete si praktický nácvik lektorských dovedností a dotknete se zlatého dna řemesla zážitkové pedagogiky
  • Vyzkoušíte si sami připravit náročnější program a odvedete ho včetně jeho následné reflexe
  • Získáte zpětnou vazbu od účastnické skupiny a další metodická doporučení od lektorů
  • Zaměříme se na vaše sebepoznání a sebereflexi jak na osobní tak profesní úrovni

Pedagogové, volnočasový pedagogové, pracovníci s mládeží, vzdělavatelé, lektoři, HR, vedoucí týmů
Certifikát Všechny kurzy 1 – 5 jsou akreditovány MŠMT pod č. j. 11489/2020-4-366. Jednotlivé kurzy nelze absolvovat samostatně. Po ukončení výcviku obdržíte certifikát o absolutoriu. Poznámka k cene

Cena zahrnuje lektorné, pronájem prostor, materiál na program a výukové materiály. Cena nezahrnuje cestovné, ubytování a stravu. Snažíme se vám vyjít maximálně vstříc a pokud si výcvik platíte sami, platbu si můžete rozložit až do 3 splátek.

Zdeňka Holubcová
zdenka.holubcova@psl.cz