Colný sadzobník a zmeny kombinovanej nomenklatúry 2024

C&D Services s.r.o.

Odborný seminár/webinár v rámci ktorého Vás oboznámenie so zmenami, ktoré nastali v kombinovanej nomenklatúre (ďalej len KN) medziročne 2023/2024 a sú účinné od 1.1.2024. KN odráža colné záväzky EÚ voči WTO (mnohostranné obchodné rokovania Uruguajského kola) ako aj ďalšie zmeny a doplnenia KN, úpravy ciel v súlade s rozhodnutiami prijatými Radou alebo Komisiou EÚ. Zahŕňa podľa potreby odporúčania WCO a rôzne požiadavky politiky EÚ. Naučíme Vás pracovať s colným sadzobníkom, predstavíme harmonizovaný systém (HS), kombinovanú nomenklatúru (KN), databázu TARIC, členenie colného sadzobníka, colné sadzby, interpretačné pravidlá pre zatriedenie tovarov, zmeny v KN, ich vysvetlenie a aplikácia. Vyplývajú z Vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) 2023/2364, ktoré ustanovuje colnú tarifu Únie pre rok 2024. KN plní požiadavky a potreby štatistiky zahraničného a vnútorného obchodu EÚ a ďalšie členenie podľa nomenklatúry HS. Takéto členenie sa udržiava, vytvára alebo vypúšťa, aby spĺňalo požiadavky používateľov štatistických údajov zozbieraných, zostavených a šírených s odkazom na KN.

1.      Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2023/2364, ktorým sa mení príloha I k nariad­eniu Rady (EHS) č. 2658/87 o colnej a štatistickej nomenklatúre a o Spoločnom colnom sadzobníku

2.      Nariadenie Rady (EHS) č. 2658/87 o colnej a štatistickej nomenklatúre a o Spoločnom colnom sadzobníku

3.      Kombinovaná nomenklatúra (ďalej len KN) ako nástroj klasifikácie tovarov – význam, štruktúra, členenie

4.      Legislatívny základ medzinárodný pre HS a unijný pre KN

5.      Používanie KN v štatistike INTRASTAT a colných vyhláseniach

6.      Interpretácia nomenklatúry – výklad všeobecných pravidiel na interpretáciu KN – sú právne záväzné a stanovujú systém pre zatriedenie tovarov

7.      Vysvetlivky ku KN EÚ - publikované v súlade s čl. 9 ods. 1 nariadenia Rady (EHS) č. 2658/87 o colnej a štatistickej nomenklatúre a Spoločnom colnom sadzobníku

8.      Vysvetlenie KN a jej obsahu:

·        predbežné ustanovenia (všeobecné pravidlá klasifikácie, pravidlá týkajúce sa ciel alebo nomenklatúr atď.)

·        opisy tovaru

·        poznámky k triedam a kapitolám

·        colné sadzby - colné záväzky EÚ vo WTO a niektoré autonómne clá EÚ

·        doplnkové jednotky

·        súbor príloh týkajúcich sa ciel (poľnohospodárstvo, chémia atď.) a osobitný systém kódovania (kapitoly 98 a 99)

·        podpoložka KN sa nazýva „číselný znak KN“. Má 8-miestny číselný kód, za ktorým nasleduje opis, colná sadzba, doplnkové jednotky

9.      Colné sadzby - vysvetlenie aplikácie (štandardná, valorická, špecifická, kombinovaná)

10.    Ako postupovať – praktické príklady colného zatriedenia, výklad k postupu a jeho opis, príklad výpočtu colného dlhu

11.    Vysvetlenie a porovnanie zmien v colnom sadzobníku - korelačná tabuľka KN 2023 – 2024

12.    Príklady ako vyhľadať zmeny a informácie pre aplikačnú prax

13.    Diskusia, otázky a odpovede, konzultácie

Pracovníci colno-deklaračných firiem, logistiky, obchodných, výrobných, špedičných spoločností, colní zástupcovia, nákupcovia, obchodníci. Vhodné tiež pre expedientov, dispečerov, disponentov, advokátov a pracovníkov                pôsobiacich v oblasti zahraničného obchodu.

Certifikát platné v celej SR / EÚ, vystavíme v EN na požiadanie za príplatok Poznámka k cene

zahrnuté v cene: študijný materiál, osvedčenie, obed, občerstvenie, konzultácie