Odborný kurz pre osoby zodpovedné za colné záležitosti vo firmách

C&D Services s.r.o.

Štvordňový odborný kurz určený podľa čl. 27 ods. 1 písm. b) bod ii) a iii) vykonávacieho nariadenia (EÚ) 2015/2447 je určený pre osoby zodpovedné za colné záležitosti žiadateľa o získanie statusu schváleného hospodárskeho subjektu, alebo žiadateľa o zjednodušené postupy ustanovené v colných predpisoch. C&D Services s.r.o. je vzdelávacia inštitúcia, ktorú na účely poskytovania takejto kvalifikácie uznávajú colné orgány alebo orgán členského štátu poverený odbornými školeniami v súlade s Unitárnou právnou úpravou uvedenou vyššie.

1. deň – Colné predpisy, SHS, colné konanie, colné režimy, sankcie, INCOTERMS (8 hodín)

Colné predpisy, zastúpenie, SHS, coné konanie, colné režimy (rozsah 4 hodiny)

• Základné pojmy a základné colné predpisy,
  • Povinnosť súčinnosti deklaranta v praxi a colné zastúpenie v colnom konaní,
  • SHS – význam a pravidlá udelenia osvedčenia, význam a výhody statusu SHS,
  • Colné konanie a colná štatistika- colný status – vysvetlenie, začiatok, priebeh, ukončenie colného konania, povinnosti účastníkov, EXTRASTAT a INTRASTAT vysvetlenie, rozdiely, zásady, spracovanie,
  • Colné režimy – voľný obeh, osobitné colné režimy, vývoz; prepustenie tovaru do colného režimu, nakladanie s tovarom, oslobodenie od dovozného cla,
  • Sankcie vo vzťahu k porušeniam colných predpisov, odvolacie konanie, lehoty,

INCOTERMS 2010 (4 hodiny)

• Rozdelenie podľa druhov dopravy,
  • Zmeny pravidiel a používanie,
  • Bezpečnosť, poistenie, manipulačné poplatky, zmluva o preprave, náklady na vyloženie tovaru, dodávky na palubu, colné konanie
  • Výklad jednotlivých doložiek

Diskusia, otázky a odpovede

2. deň – Klasifikácia tovaru, zatriedenie, pôvod tovaru (8 hodín)

Všeobecné pravidlá pre interpretáciu harmonizovaného systému a kombinovaná nomenklatúra (rozsah 4 hodiny)

• Všeobecné pravidlá pre interpretáciu harmonizovaného systému a ich aplikácia,
  • Používanie vysvetliviek k HS a ku kombinovanej nomenklatúre,
  • Nariadenia Komisie o nomenklatúrnom zatriedení tovaru a rozsudky Európskeho súdneho dvora,
  • Nomenklatúrne zatriedenie tovaru, záväzná informácia o zatriedení tovaru,
  • TARIC – databáza colnej a obchodnej legislatívy.
  • Zákazy a obmedzenia pri dovoze a vývoze tovaru – druhy, aplikácia, overenie podľa tovaru a krajiny.

Pôvod tovaru (rozsah 4 hodiny)

• Základné pojmy, význam pôvodu, nepreferenčný / preferenčný pôvod – vysvetlenie, význam, aplikácia
  • Štatút tovaru verzus pôvod tovaru – vysvetlenie rozdielov pre správnu aplikáciu v praxi,
  • Preukazovanie pôvodu tovaru a dôkazy o pôvode tovaru,
  • Medzinárodné zmluvy – preferenčné zaobchádzanie, dohody o colnej únii (TR, AD, SM), zóny voľného obchodu (FTA), autonómne preferencie (GSP).

Diskusia, otázky a odpovede

3. deň – Zjednodušené postupy, ECK, colný dlh, colný dlh, colná hodnota (8 hodín)

Zjednodušené postupy (rozsah 1 hodina)

• Druhy zjednodušení, získanie, povolenia, aplikácia v praxi,

Elektronická komunikácia (ďalej len ECK) s colnými orgánmi (rozsah 4 hodiny)

• Podmienky pre elektronickú komunikáciu,
  • Spôsob podania elektronického colného vyhlásenia,
  • Priebeh elektronickej komunikácie vývoz / dovoz / tranzit,
  • Vypĺňanie elektronického colného vyhlásenia pre dovoz, vývoz, tranzit tovaru.

Colný dlh, colná hodnota (rozsah 3 hodiny)

• Colný dlh – vznik, platba, zánik,
  • Záruky za colný dlh – druhy, spôsoby, výška, povinné / nepovinné, oslobodenie, zníženie,
  • Colná hodnota – pripočítateľné a nezapočítateľné položky, príklady,
  • Základ DPH, podmienky pre uplatnenie oslobodenia od DPH, zásady vrátenia DPH.
  • Spôsob výpočtu colného dlhu.

4. deň – Skúška ústnou a písomnou formou

osoby zodpovedné za colné záležitosti žiadateľa o získanie statusu schváleného hospodárskeho subjektu (ďalej len „SHS“), kontaktné osoby u SHS, osoby, ktoré žiadajú o zjednodušené colné postupy podľa colných predpisov (schválený príjemca, schválený odosielateľ, zápis do evidencie deklaranta pri dovoze / vývoze, schválený vývozca a pod.) pre hospodárske subjekty, ktoré vystupujú v úlohe výrobcov, dovozcov, vývozcov, colných deklarantov, dopravcov, zasielateľov, sprostredkovateľov a iných.

Certifikát platný v celej SR / EÚ, vystavíme v EN na požiadanie za príplatok Poznámka k cene

V cene je zahrnuté: študijné materiály, občerstvenie, obed, osvedčenie