Webinár: Zmeny v daňových zákonoch od 1.1.2021 (DPH a DzP)

Akadémia vzdelávania Zvolen

Rovnako ako každý rok aj ten budúci pre nás zákonodarcovia pripravujú niekoľko daňových noviniek. Vplyvom novelizácie zákona o DPH, zákona o dani z príjmov a tiež daňového poriadku, môžeme čakať od 1. januára 2021 výrazné zmeny zamerané najmä na podporu malých a stredných podnikov, znižovanie administratívneho zaťaženia daňovníkov, platenie preddavkov na daň, znižovanie administratívnej náročnosti pri zdaňovaní príjmov zo závislej činnosti a ďalšie.
Ako bolo už viackrát avizované z dôvodu zníženia administratívnej záťaže sa s účinnosťou od 1. 1. 2021 podstatne mení spôsob registrácie správcu dane a zavádza sa tiež tzv. automatická registrácia vykonaná správcom dane z úradnej moci na základe prvého podaného daňového priznania. Pre mikrodaňovníkov zavádza novela okrem iného aj niekoľko zvýhodnení – napr. majetok nadobudnutý po 1. januári 2021, ktorý je zaradený do užívania alebo do obchodného majetku, môže mikrodaňovník odpisovať v ľubovoľnej výške, čo predstavuje priestor pre legálnu daňovú optimalizáciu.
Aby ste boli včas informovaný o zmenách v roku 2021, pripravujeme pre vás opäť na jeseň školenie s Ing. Vladimírom Ozimým, z ktorého si tradične domov odnesiete nielen ucelený pohľad na danú problematiku, ale tiež množstvo optimalizačných trikov

Daň z pridanej hodnoty po zavedení novely ZoDPH od 1.10. 2020 a 1.1.2021

Podmienky registrácie podľa zákona o DPH po novele ZoDPH.

Určenie miesta dodania služby v princípoch DPH, zmeny v zákone vo väzbe na pravidlá určenia miesta dodania telekomunikačných služieb, služieb rozhlasového a televízneho vysielania a elektronických služieb dodaných inej ako zdaniteľnej osobe.

Miesto dodania pri dodaní tovaru v rámci EÚ a zmeny spojené so zásielkovým predajom.

Oprava základu dane (vystavené a prijaté dobropisy a ťarchopisy). Zavádza sa nový princíp opravy v prípadoch zrušenia, odmietnutia, úplného alebo čiastočného nezaplatenia alebo zníženia ceny tovaru alebo služby. Pravidlá viažuce sa k nevymožiteľnosti pohľadávky.

Úprava obsahu kontrolného výkazu v prípade opravy základu dane (nevymožiteľné pohľadávky).

• Dodanie tovaru formou online platformy (elektronického rozhrania) a s tým spojené daňové povinnosti.

• Vývoz tovaru a preukazovanie vývozu tovaru do miesta určenia na území tretích štátov aj inými dôkazmi ako doteraz.

• Dovoz tovaru a zmeny spojené s dovozom tovaru.

• Rozšírenie osobitnej úpravy aj na iné cezhraničné služby dodané nezdaniteľným osobám a taktiež na cezhraničné dodanie tovaru nezdaniteľným osobám (predaj tovaru na diaľku).

Základné princípy ustátia práva na odpočítanie dane u platiteľa DPH.

Zmeny v zákone o dani z príjmov účinné od 1. 1. 2021

Daňový a účtovný dosah dotácií a príspevkov od štátu so zmenami v zákone od 1. 1. 2021 z dôvodu mimoriadnej situácie v súvislosti s pandémiou COVID-19 – porovnanie bežných dotácií s dotáciami na aktívnu politiku trhu práce.

Zmeny v oblasti registrácie a oznamovacích povinností daňovníkov na daň z príjmov. Odklad registrácie z úradnej moci.

Preddavková povinnosť daňovníka a povinnosť správcu dane vyplývajúca z platenia preddavkov (komplexný pohľad na problematiku preddavkov k dani z príjmov u FO a PO).
Správca dane bude mať povinnosť potvrdiť daňovú rezidenciu daňovníka po novom.

Zmeny v oblasti uplatňovania sadzieb dane z príjmov pre právnické osoby.

Zmeny v oblasti asignačnej dane.

Uplatňovanie pravidiel u mikrodaňovníka od 1. 1. 2021.

Uplatňovanie daňovej straty od 1. 1. 2021 – porovnanie so starým modelom uplatňovania strát a v režime zákona lex korona.

Vybrané zmeny v oblasti medzinárodného zdaňovania, napr. vo väzbe k umelcom a športovcom.

Kontrolované zahraničné spoločnosti.

Zmeny v oblasti zrážkovej dane podľa § 43 ZDP (spresnenie zdanenia dividend spoločníkov v.o.s. a k.s.), zrážková daň ako preddavok na daň z príjmov.

PHL ako daňový výdavok po novom od júla 2020.

Zmeny v zákone o účtovníctve od 1. 1. 2021

Zmena pravidiel pre povinnosť overenia UZ audítorom.

Nové pravidlá na účtovanie opravy odpočtu DPH pri nevymožiteľnej pohľadávke a opravy základu dane pri nezaplatení protihodnoty za tovar a službu.

Ako bonus získa každý účastník:
•Služby daňovej a mzdovej pohotovosti počas 30 dní
•Záznam z online seminára

Ako prebieha online seminár a technické podmienky zašleme včas prihláseným záujemcom.

Účastnícky poplatok obsahuje cenu školenia, organizačné náklady, pracovné materiály.

Úhradu účastníckeho poplatku je potrebné realizovať najneskôr 3 pracovné dni pred konaním školenia.
Pre potreby fakturácie prosíme včas zaslať fakturačné údaje.
inak po prihlásení platba v prospech účtu : SK47 0200 0000 0031 7933 7255 VS: RRMMDD v poznámke uviesť : priezvisko a skrátený názov seminára

9.00 – 11.00 prednáška
11.00 – 12.00 prestávka