„Zákon č. 340/2015 Sb., o registru smluv“

Český a moravský účetní dvůr, s.r.o.

Kurz seznamuje s aktuální novelou, která ruší výjimky pro některé akciové společnosti (např. ČEZ), a především vyjasňuje dosud často chybné použití formátu PDF. jasně se zakazuje „nakřivo skenovat z papíru“! Kurz seznámí účastníky s veškerými aspekty zákona včetně zkušeností s dosavadní praxe.

Do aplikace zákona o registru smluv zasáhla novelizace z r. 2017 a zcela aktuálně i novelizace 2019. Ta ruší výjimky pro některé akciové společnosti (např. ČEZ), a vyjasňuje zmatky s tzv. „strojově čitelným formátem“, za který se mylně považoval pdf. Kontroly stále odhalují závažné chyby. Nejčastěji jde o přílohy, metadata a nečitelný formát, zejména nekvalitní sken z papíru. Ďábel je v detailu – k neplatnosti smlouvy může vést nejen její nezveřejnění, ale i dílčí chyby, ačkoli smlouva zveřejněna je. Využijte praktická doporučení od jednoho z předních odborníků a vyhněte se zbytečným problémům a sankcím.

Povinné zveřejňování smluv přináší množství nástrah, namátkou: Jak působí nově přijímaný dodatek smlouvy na zveřejnění dříve přijaté smlouvy? Jak aplikovat výjimky z uveřejnění? Jak provádět anonymizaci? Jak vyložit limit 50,000 Kč u opakovaného plnění nebo rámcové smlouvy?  Jak rozeznám, kdy sčítat předmět smlouvy nad 50 tisíc a kdy ne? Jak opravit přehnaně zveřejněné osobní údaje ve smlouvě? Jak odstranit skrytá metadata a osobní údaje? Jaký je použitelný formát smlouvy po aktuální novelizaci? A mnohé další.

Probereme také praktické dopady sankčního mechanismu neplatnosti, postup při opravě chybně zveřejněné smlouvy, správnou ochranu osobních údajů ve smlouvách z hlediska GDPR. Objasníme též vztah zákona o registru smluv k zákonu o svobodném přístupu k informacím a k zákonu o zadávání veřejných zakázek.

• Cíl zákona a jeho fungování v kostce, změny do r. 2020

• Sankce a rizika (následky neplatnosti)

• Výjimky ze zveřejnění informací o/ve smlouvách (ochrana údajů – anonymizace, zák. č. 106/99 Sb., o svobodném přístupu k informacím)

• Opravy chybného zveřejnění, osobních údajů, vypořádání bezdůvodného obohacení

• Vyňaté typy smluv (které se nezveřejňují),

• Co se zveřejňuje – typy a varianty smluv, změny smluv a dodatky, rámcové a realizační smlouvy, opakované plnění, kumulace a štěpení smluv a limit 50 tis. Kč, smlouva a objednávka, dílčí plnění.
  • Kdo zveřejňuje – povinné subjekty

• Jak se smlouvy uveřejňují
  • Vztah ke zveřejnění podle dalších předpisů (duplicity - zákon o veřejných zakázkách, o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů)

Seminář Zákon o registru smluv po roce od spuštění sankcí je určen pro velký okruh povinných subjektů - stát, města, obce, kraje, jejich příspěvkové organizace a firmy, vědecké výzkumné instituce, veřejné vysoké školy, základní, mateřské a umělecké školy, ústavy a o.p.s. založené státem či samosprávou, státní a národní podniky, zdravotní pojišťovny a další právnické osoby, v nichž má stát nebo samospráva většinovou majetkovou účast.
Certifikát Osvědčení o absolvování, číslo akreditace: AK/PV-622/2017 Poznámka k cene

prezenční cena, kurz je možné absolvovat také v online verzi s 10% slevou