Mapovanie procesov a riadenie rizík

CeMS, s.r.o.

Účastníci kurzu si osvoja základy efektívnej metodiky mapovania procesov, získajú spôsobilosť pre vykonávanie identifikácie a mapovania procesov, ich monitorovanie a meranie. Naučia sa stanoviť parametre procesov a ich nadväznosť na stanovenie cieľov vzhľadom k jednotlivým procesom. Všetky tieto skúsenosti a techniky budú môcť prakticky využiť vo svojich organizáciách na zvýšenie efektivity riadenia spoločnosti. Navyše získajú účastníci kurzu vedomosti o rizikovom prístupe v riadení procesov, budú schopní určovať prioritné procesy podľa ich rizikovosti a prakticky prijímať opatrenia na zníženie rizík. Naučia sa identifikovať a posudzovať riziká, analyzovať externé  a interné prostredie. Osvoja si metódy monitorovania, merania a hodnotenia. Oboznámia sa so základnými požiadavkami normy ISO 31000, budú vedieť navrhnúť proces riadenia rizík, hodnotiť riziko a ako s ním zaobchádzať.

• Všeobecná charakteristika mapovania procesov, model procesu (systém – proces – činnosť – úloha)
  • Rozdiel medzi mapovaním procesov a vývojovým diagramom, vytvorenie rámca procesu, kroky mapovania procesov a ich praktické využitie
  • ICOM (Input/vstup – Control/riadenie – Means/prostriedky –Output/Výstup)
  • Identifikácia nebezpečenstiev a ohrození pre definované procesy z hľadiska systémov manažérstva kvality, environmentu a BOZP