Od mája 2018 sa vo všetkých členských štátoch EÚ začne uplatňovať Nariadenie o ochrane osobných údajov (GDPR). Súčasne vstúpi do platnosti nový zákon o ochrane osobných údajov. Prevádzkovateľ a sprostredkovateľ je zavalený celým radom nových povinností. Ako ich v realite splniť a aké zmeny ho čakajú? Cieľom tohto školenia je poskytnúť praktické rady, ako zmeniť doterajšie spracúvanie osobných údajov tak, aby bolo od mája 2018 v súlade s novou legislatívou.

• Pôsobnosť GDPR a jeho vzťah k novému zákonu o ochrane osobných údajov a ďalším osobitným predpisom upravujúcim problematiku spracúvania osobných údajov
  • Zmeny v právnych základoch– ktoré právne základy sa menia a ktoré rušia. Čo so spracúvaním osobných údajov vykonávaným na základe zrušeného právneho základu? Je možné naň využiť niektorý z nových právnych základov a ak áno, ktorý?
  • Kamerové systémy– aké zmeny vás čakajú a na akom právnom základe možno dotknuté osoby monitorovať po novom?
  • Marketing– vyžaduje sa súhlas alebo ho možno vykonávať aj bez súhlasu
  • Súhlas– ako má správne vyzerať, kedy ho aplikovať a aké podmienky treba pri ňom dodržať. Sú súhlasy získané na základe doterajšej úpravy platné aj po 25. 5. 2018 alebo ich treba získať odznova?
  • Zodpovedná osoba– kedy ju vymenovať, aké je jej postavenie v spoločnosti a čo je jej úlohou. Je potrebné zodpovedné osoby poveriť nanovo?
  • Záznamy o spracovateľských činnostiach– ako využiť existujúcu dokumentáciu a čo v nej zmeniť, aby vyhovovala požiadavkám novej úpravy
  • Oprávnené osoby– treba ich nanovo poučiť?
  • Sprostredkovateľ– budú zmluvy uzatvorené podľa doterajšieho zákona platné aj po máji 2018? Na čo sa v zmluvách so sprostredkovateľom zamerať
  • Bezpečnosť spracúvania– aké zmeny vás v oblasti bezpečnosti čakajú a ako v maximálnej miere využiť dokumentáciu vyhotovenú podľa doterajšieho zákona o ochrane osobných údajov
  • Zodpovednosť– v procese spracúvania osobných údajov sa často objavuje celý rad subjektov. Neraz je to okrem prevádzkovateľa aj viacero sprostredkovateľov. Kedy a za aké porušenie kto voči úradu a dotknutým osobám zodpovedá?
  • Čo je to certifikácia, kódexy správania a akreditácia– na čo slúži, ako a kto ich môže účinne využiť?
  • Kontrola po novom
  • Sankcie za porušenie zákona– aké druhy sankcií vám môže úrad udeliť? Dá sa uloženiu pokuty vyhnúť? Výška pokuty v prípade porušenia GDPR alebo nového zákona o ochrane osobných údajov
  • Diskusia

HARMONOGRAM:

• 08.30 – 09.00 prezentácia účastníkov školenia
  • 09.00 – 11.30 prednáška
  • 11.30 – 12.30 obedňajšia prestávka
  • 12.30 – 15.00 prednáška spojená s diskusiou

Úhradu účastníckeho poplatku je potrebné realizovať do 3 pracovných dní od vystavenia zálohovej faktúry (príp. proforma faktúry), najneskôr však 3 pracovné dni pred konaním školenia.

Poznámka k cene

Účastnícky poplatok obsahuje cenu 1-dňového školenia, organizačné náklady, pracovné materiály, teplý obed.