IFRS / US GAAP — Svetové účtovníctvo

MENTIS s.r.o.

Cieľom seminára je prediskutovať požiadavky IFRS a US GAAP. Sekundárny cieľ je ukázať kde, napriek snahe je konvergovať, so štandardmi IFRS a US GAAP stále líšia. Nakoniec, seminár ukazuje ako sa pravidlá US GAAP môžu využiť pri aplikácii IFRS alebo štandardy IFRS pri aplikácii US GAAP.

IFRS vs. US GAAP: Školenie US GAAP sa prvýkrát objavilo v ponuke v roku 1997. Po tom, čo bolo v roku 2002 rozhodnuté (EC 1606/2002), že sa IFRS začnú vyžadovať na území Európskej únie, vznikol tento seminár, ktorý IFRS a US GAAP porovnáva. Od tej doby ho navštívili tisíce účastníkov zo stoviek firiem.

Prečo je porovnanie IFRS a US GAAP tak užitočné?

V tom istom roku (2002) začal projekt konvergencie. Od tej doby niektoré štandardy, predovšetkým IFRS 15 a ASC 606, sa stali doslova rovnaké. Zaujímavejšie sú však tie, kde sa mu vyrovnal, len ich dopad, nie text (napríklad IAS 2 a ASC 330, IAS 23 a ASC 835–20, alebo IAS 36 a ASC 360–10–35–21 až 49). Prečo? Podobne ako je rozumná konzultácia s iným lekárom pred náročným zákrokom, pri aplikácii jedného štandardu je dobré poznať požiadavky toho druhého.

Inak povedané, občas sa stáva, že cesta podľa jedného štandardu je dlhá a tŕnistá? strmá ?, zatiaľ čo podľa druhého hladká a menej náročná. Poznať túto druhú cestu je obzvlášť užitočné, ak sa musí jednať o metodike s audítorom, ktorý má podrobné znalosti iba o jednej z nich. Samozrejme, odvolanie sa na US GAAP pri aplikácii IFRS alebo IFRS pri aplikácii US GAAP sa smie (IAS 8.12 / ASC 105–10–05–3), iba ak štandardy IFRS či US GAAP konkrétnu metodiku neprikazujú. Preto je dobré dopredu vedieť, kde sa tieto miesta nachádzajú, aby sa hľadanie alternatívnej cesty nestalo stratou času.

• Úvod do problematiky
  • reálna hodnota
  • peniaze a krátkodobé investície
  • pohľadávky
  • zásoby a náklady na predaj
  • uznanie výnosov (základy)
  • časové rozlíšenie
  • hmotný majetok
  • nehmotný majetok
  • goodwill
  • lízing
  • záväzky
  • rezervy
  • kapitál
  • výsledovka
  • uznanie výnosov (nové pravidlá)
  • impairment
  • segmenty
  • finančné nástroje
  • cudzej meny
  • konsolidácia
  • zmeny a chyby
  • príloha
  • ďalšie témy podľa výberu účastníkov.

Študijný materiál: Každý účastník dostane pracovné materiály autorsky spracované lektorom v rozsahu cca 200 strán.

Výklad a podkladové materiály sú dvojjazyčné: anglickej a českej. Na konci seminára účastníci obdržia Osvedčenie o jeho absolvovaní.

IFRS vs. US GAAP: Školenia US GAAP sa prvýkrát objavilo v ponuke1998. Potom, čo bolo v roku 2002 rozhodnuté (EC 1606/2002), že sa IFRS začnú vyžadovať na území Európskej únie, vznikol tento seminár, ktorý IFRS a US GAAP porovnáva.

Prečo je porovnanie IFRS a US GAAP tak užitočné?

V tom istom roku (2002) začal projekt konvergencie. Od tej doby niektoré štandardy, predovšetkým IFRS 15 a ASC 606, sa stali doslova rovnaké. Zaujímavejšie sú však tie, kde sa mu vyrovnal, len ich vplyv, nie text (napríklad IAS 2 a ASC 330, IAS 23 a ASC 835–20, alebo IAS 36 a ASC 360–10–35–21 až 49). Prečo? Podobne ako je rozumná konzultácia s iným lekárom pred náročným zákrokom, pri aplikácii jedného štandardu je dobré poznať požiadavky toho druhého.

Inak povedané, občas sa stáva, že cesta podľa jedného štandardu je dlhá a tŕnistá? strmá ?, zatiaľ čo podľa druhého hladká a menej náročná. Poznať túto druhú cestu je obzvlášť užitočné, ak sa musí jednať o metodiku s audítorom, ktorý má podrobné znalosti iba o jednej z nich. Samozrejme, odvolanie sa na US GAAP pri aplikácii IFRS alebo IFRS pri aplikácii US GAAP sa smie (IAS 8.12 / ASC 105–10–05–3), iba ak štandardy IFRS alebo US GAAP konkrétnu metodiku neprikazujú. Preto je dobré dopredu vedieť, kde sa tieto miesta nachádzajú, aby sa hľadanie alternatívne cesty nestalo stratou času.

Ladislav Rau, Ing.
+421 2/634 523 29